Kumburgaz Hotel Grand Gold 4* (74)

На само еден час возење од Истанбул, во Општината Бујугчекмеџе се наоѓа Кумбургаз, едно од најпознатите летувалишта во Истанбул. Кумбургаз се наоѓа на европската страна на Истанбул, на брегот на мраморното море, и се протега на површина од 1892 хектари, и има крајбрежје долго 8 километри.
Кумбургаз е место каде што можете да најдете буквално се што е потребно за добар одмор и релаксација,богато со ресторани и кафулиња на самото крајбрежје, буквално да уживате во прекрасниот поглед на морето.

Местото Кумбургаз се наоѓа на обалата на Мраморното море и на само 60км од еден од најубавите градови на светот, Истанбул. Местото е идеално за одмор, релаксација благодарение на одличните хотели со врвна услуга, но пред се и песочните плажи долги 8км, бесплатните лежалки и се разбира морето!

 

ПО ПОТРЕБА ОРГАНИЗАТОРОТ МОЖЕ ДА ЈА ПРОМЕНИ ПРОГРАМАТА И ВРЕМЕТО НА ВРАЌАЊЕ!!!

План и програма

 

ПРВ ДЕН – Собирање на групата на паркингот на Вип Хотел во понеделник во 19 00 часот.  Ноќно возење со попатни паузи, царински формалност, презентација на програма и информации околу тоа што ќе ги очекува патниците во наредните  денови. Агенцијата ги контактира патниците на ден до два дена пред поаѓање.  Цените се истакнати најдоле на програмата. Сместувањето е во хотел GRAND GOLD 3*  кој има своја приватна плажа.

Пристигнувањето на групата во Кумбургаз е предвидено во раните утрински часови во зависност од гужвата на граничните премини и задржување поради царинските формалности. По самото пристигнување во хотелот патниците ги оставаат куферите во лоби на хотел и добиваат информации за своите соби (како: Број на соба, време на check in), а добиваат слободно време за одмор во лоби на хотелот каде може да ги користат тоалетите, соблекувалната и бежичниот интернет.

Check in: 14:00 часот (локално време)
Check out: 09:00 часот (локално време)

СЛОБОДНО ВРЕМЕ ВО ОСТАТОКОТ ОД ДЕНОТ.

Групата има слободно време за уживање покрај море и истражување на околината на Кумбургаз .

Ноќевање.

ПРВ ДО СЕДМИ ДЕН

Секој ден започнува со појадок во хотел. Еден ден е предвиден за посета на Истанбул а тоа е третиот или четвртиот ден од програмата.
За точниот ден кога се оди во Истанбул, групата добива програма во автобусот кога се патува  кон Кумбургаз.

Во Истанбул се посетува следното:

По појадокот, групата заминува на Крстарење по Босфор

КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР
Вториот ден започнува со крстарење по Босфор и разглед на Истанбул со локален водич. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите одблизу и познатите вили од играните серии. На самото пристаниште, има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето и да испиете прекрасно турско кафе.

Балат-Балат важи за една од христијанските населби во Истанбул каде што може да се сретнат многу цркви, меѓу кои и Железната црква која е донација и е изградена од македонските мајстори.Се посетува Железната црква, каде може да се посети гробот на Партенија Зографски. По посетата групата има слободно време околу  час и половина за прошетка по уникатните историски шарени улички.

Галата Порт-Галата Порт претставува најновото пристаниште со ексклузивен Европски иглед кое што секојдневно го посетуваат многубројните светски туристи на дневно ниво.

Таксим-Турата завршува со посета на плоштадот „Таксим“. Главниот центар на градот, на кој се одржуваат главните митинзи и прослави! Покрај „Таксим“ поминува познатата Истикал улица на која се движи познатиот трамвај! На Истикал се наоѓаат познатите дискотеки и кафулиња, а ова значи дека групата има идеална можност за излегување во некоја од локалните дискотеки!

ОСМИ ДЕН
Собите се напуштаат до 10:00ч по локално време, заминување кон Македонија во попладневните часови. Куферите се остават во лоби или во просторија одредена за оставање на багаж. Слободно време до часот на поаѓање. Поаѓање кон Македонија. Пристигнување во раните утрински часови.

Сместување

Хотел Grand Gold 3*

 • Сместување е во хотел GRAND GOLD 3* и е на сама плажа во Кумбургаз, кој има своја приватна плажа и за користење на лежалка не е потребна доплата. Хотелот располага со различен тип на соби од кои можат да се сместат најмалку 2 лица до макс. 5 лица а вкупниот број на соби е 73. Во склоп на хотелот има два ресторани и надворешен базен кој е со солена вода секако бесплатен за користење. Во хотелските соби има мини фрижидер. Хотелот нема спа и фитнес.

Поаѓањето е ден претходно од дадените термини во табелите или поточно секој понеделник. Секој вторник прв ден од одмор

од      
06.06.2023

до
13.06.2023

Поаѓање на 05.06.2023

Цена 169 е

Промо Цена 145 EUR

од
13.06.2023

до
20.06.2023

Поаѓање на 12.06.2023

Цена 179 е

Промо Цена 155 EUR

од
20.06.2023

до
27.06.2023

Поаѓање на 19.06.2023

Цена 189 е

Промо Цена 165 EUR

од
27.06.2023

до
04.07.2023

Поаѓање на 26.06.2023

Цена 198 е

Промо Цена 175 EUR

од
04.07.2023

до
11.07.2023

Поаѓање на 03.07.2023

Цена 208 е

Промо Цена 185 EUR

од
11.07.2023

до
18.07.2023

Поаѓање на 10.07.2023

Цена 219 е

Промо Цена 195 EUR

Од
18.07.2023

до
25.07.2023

Поаѓање на 17.07.2023

Цена 230 е

Промо Цена 205 EUR

Од
25.07.2023

до
01.08.2023

поаѓање на 24.07.2023

Цена 241 е

Промо Цена 215 EUR

од
01.08.2023

до
08.08.2023

Поаѓање на 31.07.2023

Цена 237 е

Промо Цена 210 EUR

од
08.08.2023

до
15.08.2023

Поаѓање на 07.08.2023

Цена 237 е

Промо Цена 210 EUR

Од
15.08.2023

до
22.08.2023

Поаѓање на 14.08.2023

Цена 237 е

Промо Цена 210 EUR

од
22.08.2023

до
29.08.2023

Поаѓање на 21.08.2023

Цена 237 е

Промо Цена 210 EUR

од
29.08.2023

до
05.09.2023

Поаѓање на 28.08.2023

Цена 215 е

Промо Цена 195 EUR

Од
05.09.2023

до
12.09.2023

Поаѓање на 04.09.2023

Цена 205 е

Промо Цена 185 EUR

од
12.09.2023

до
19.09.2023

Поаѓање на 11.09.2023

Цена 195 е

Промо Цена 175 EUR

од
19.09.2023

до
26.09.2023

Поаѓање на 18.09.2023

Цена 169 е

Промо Цена 149 EUR

Што е вклучено во цената
 • Седум ноќевања во хотел Grand Gold 3* во населбата Кумбургаз со вклучен појадок
 • Автобуски превоз
 • Бесплатни лежалки
 • Користење на базен
 • Превоз од: Скопје, Велес, Кавадарци(дреново),Неготино,Гевгелија, Прилеп, Битола
 • Користење Wi-Fi во лоби на хотел
Што не е вклучено во цената
 • Туристичка такса од 0.5€ на ден од лице (се плаќа во автобус)
 • Патничко осигурување (200 ден.)
 • Факултативни излети.
Важно
 • Хотелот е на барање.
 • Напоменуваме дека телефонска резервација важи 3 часа од моментот на резервација. Доколку поминат истите а нема потврда од уплата во (канцелраија или ж-ска), резервацијата се смета за откажена
 • За влез во република Турција, потребно е патните исправи да се минимум 6 месец пред истекување
 • Цените се изразени во евра, а курсот на еврото се пресметува 62 денари
 • За сингл соба се доплаќа 50% дополнително од аранжманот поради вториот кревет
 • Деца од 0 – 2,99 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
 • Деца од 3 до 11,99 години плаќаат 50% од износот на аранжманот доколку се придружувани со двајца возрасни
 • Деца од 3 до 11,99 години придружувани само со еден родител,аранжманот го плаќа 100%
 • Хотелот одредува на лице место во зависност од моменталната состојба каков тип на соба ќе добиете. Резервации за одреден кат или страна не е можна.
 • Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија на уплати. Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.
 • Патувањето ќе се одвива според протоколите за безбедноста на здравјето.
 • Патувањето ќе се реализира преку Република Бугарија или Грција (дозволен транзит) до Турција
 • За влез во Турција потребно е пасошот да е минимум до 6 месеци пред истекување.
 • Превоз од: Скопје, Велес, Кавадарци(дреново),Гевгелија,Неготино, Прилеп, Битола.
Факултативни излети

КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР

Третиот  ден започнува со крстарење по Босфор и разглед на Истанбул со локален водич. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите одблизу и познатите вили од играните серии. На самото пристаниште, има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето и да испиете еден чај.


Балат

Балат важи за една од христијанските населби во Истанбул каде што може да се сретнат многу цркви, меѓу кои и Железната црква која е донација и е изградена од македонски мајстори.Се посетува Железната црква, каде што може да се посети и гробот на Партенија Зографски. По посетата групата има слободно време околу  час и половина за прошетка по уникатните историски шарени улички.

 

Галата Порт

Галата Порт претставува најновото пристаниште со ексклузивен Европски иглед кои што секојдневно го посетуваат многубројните светски туристи на дневно ниво.


ТАКСИМ ПЛОШТАД

Турата завршува со посета на плоштадот „Таксим“. Главниот центар на градот, на кој се одржуваат главните митинзи и прослави! Покрај „Таксим“ поминува познатата Истикал улица на која се движи познатиот трамвај! На Истикал се наоѓаат познатите дискотеки и кафулиња, а ова значи дека групата има идеална можност за излегување во некоја од локалните дискотеки!

 

ВИП ПАКЕТ (Крстарење по Босфор, Балат,Галата Порт и Таксим Плоштад) 65e

Сакате да го доживеете Истанбул во вистинско светло? Сакате да ги посетите сите знаменистости и да се вратите дома полни со импресии? Дали сакате да бидете вистински патник кој следејќи ги постапките на европските туристи своите пари ги вложува во знаење, уметност, култура, традиција и храна наместо во шопинг на гардероба и секојдневни работи коишто ќе ги најдете и кај нас? Тогаш ние имаме ВИП пакет само за вас! Вистински избор за вистинските патници. Нормално за да поминете поевтино и да ви останат пари за шопинг последниот ден, ние истиот го намаливме.
Цена:65 евра (намалена од 75евра).

 

Шопинг Тура20е

Идеална Шопинг тура со посета на:

-Капали Чаршија

-Outlet 212

-Продавница за благи Коска

-Трговски центар Gloria